מאמר בדיני מיסים

תיקון 85 לחוק מיסוי מקרקעין: קיצור תקופת ההחזקה בשתי דירות מגורים

ביום 28.3.16 אישרה מליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית את תיקון 85 לחוק מיסוי מקרקעין (שבח ורכישה), תשכ”ג-1963 (להלן: החוק). התיקון הוא חלק ממאמצי משרד האוצר להגביל את הטבות המס של מחזיקי דירות להשקעה, ונועד לתמרץ מכירת דירות ובכך לתרום להגדלת היצע הדירות בשוק הנדל”ן. תחולת התיקון מיום 1 במאי 2016, והוא נחקק כהוראת שעה עד לשנת המס 2021.
כידוע סעיף 9(ג1א)(2)(א) לחוק מאפשר למי שבבעלותו דירת מגורים יחידה לרכוש דירת מגורים חלופית, וליהנות משיעורי מס הרכישה החלים על דירת מגורים יחידה, וזאת אם ימכור את הדירה הישנה בתקופה של 24 חודשים ממועד הרכישה של הדירה החלופית.
במסגרת תיקון 85 לחוק קוצרה התקופה והיא עומדת החל מיום 1 במאי 2016 ועד לשנת המס 2021 על תקופה של 18 חודשים בלבד.
יש לציין כי במקרה שבו הדירה החלופית נרכשה מקבלן, קובע הסעיף כי ניתן למכור את הדירה הישנה תוך 12 חודשים מן המועד שבו היה הרוכש אמור לקבל את החזקה בדירה החלופית על פי החוזה עם הקבלן, או תוך 12 חודשים ממועד קבלת החזקה בפועל, אם מסירת החזקה נדחתה מסיבות שאינן תלויות ברוכש. בתקופות האמורות לא חל שינוי במסגרת התיקון.

למאמרים ועדכונים נוספים הנוגעים למיסוי דירת מגורים בעת רכישתה או מכירתה, לחץ כאן. 

מומחה במיסוי מקרקעין

אודות המשרד

המידע המופיע באתר אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי ו/או לכל ייעוץ מסוג שהוא, וכן אינו מהווה טיפול משפטי ו/או תחליף לטיפול משפטי מקצועי או אחר. 
עו”ד (כלכלן) ירון חיים הוא עו”ד לדיני מיסים בתל אביב. משרד בוטיק המטפל בהיבטים אזרחיים ופליליים של דיני המיסים: מס הכנסה, מע”מ, מיסוי מקרקעין, מכס, מיסוי בינלאומי, ומיסוי מוניציפאלי, וכן בדיני הביטוח הלאומי. המשרד עוסק בייעוץ ובייצוג של נישומים-עצמאיים, שכירים, מעסיקים, ותאגידים- בכל שלבי הדיון- שומה, השגה, וערעורים לבתי המשפט. בנוסף, עוסק המשרד בלווי חשודים בהליכי חקירה במס הכנסה, מע”מ, הרשות לניירות ערך, הרשות לאיסור הלבנת הון, המוסד לביטוח לאומי, ויחידות החקירה בעבירות כלכליות של משטרת ישראל, וכן בייצוג בהליכי מעצר, טרום הגשת כתב אישום, בהליכים של המרת כתב אישום (כופר וקנסות מנהליים), והליכי גילוי מרצון, כמו גם בניהול תיקים פלילים בכל הערכאות המשפטיות.

שיתוף כתבה:

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin

כתבות קשורות

קנס מנהלי במכס

קנס מנהלי במכס – קיבלתם קנס מנהלי משלטונות המכס ? במאמר סקרנו את דרכי הטיפול בקנס על מנת להימנע מחיובים מיותרים והסתבכות עם המכס. מומלץ לפנות לטיפול משרדנו.

קרא עוד »

מיסוי שוק הקריפטו

מיסוי שוק הקריפטו נעשה כיום בהתאם לעמדת רשות המיסים שבאה לידי ביטוי בחוזרים מטעמה. עם זאת אנו סבורים כי יש מקום לאתגר את עמדת הרשות באמצעות עקרון המימוש.

קרא עוד »

יש לך שאלה? צריך ייעוץ משפטי? בוא נדבר